Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Na nákupním seznamu toho, kdo chce v zimě upravený a bezpečný chodník, by rozhodně neměla chybět posypová sůl. S jejím použitím poradí tento článek.

Ideálním a jednoznačně nejpoužívanějším pomocníkem v zimní údržbě silnic a chodníků je posypová sůl, která sníh a led spolehlivě rozpouští a zabrání tak i další tvorbě námraz. Další možností je posyp inertním materiálem jako například písek, štěrk, škvára, popel, piliny, apod. Ten slouží ke zvýšení přilnavosti mezi podrážkou a povrchem uježděného sněhu nebo ledu.

Nejdříve odklidit, až potom posypová sůl

Posypová sůl se využívá při sněhové pokrývce do výšky 3 cm, případně 2 cm uježděného sněhu. Poradí si i s 2 mm ledu. Napadne-li sněhu více, je třeba jej nejdříve odklidit. K odklízení sněhu ve větším měřítku se využívají sněžné pluhy, frézy a zametače. U ploch menšího rozsahu zase ruční nástroje, které má doma zřejmě každý z nás – hrabla, lopaty a košťata.

Možné formy aplikace

Aplikace sypké soli se provádí prostřednictvím posypu, který lze zajistit velkými posypovými vozy, pomocí rozmetadel, nebo ručně lopatkou. Rovnoměrné aplikaci napomáhají protispékavé látky, které se do soli přidávají, aby se předešlo jejímu hrudkovatění. Solný roztok (solanka) se nanáší formou postřiku. Tekutá forma je efektivnější – účinkuje rychleji a je jí potřeba méně.

Zdroj: Freepik

Jak pracuje posypová sůl?

Jakmile se sůl posypová dostane na sníh nebo led, její molekuly s pomocí malého množství vody naruší vazby krystalické mřížky v ledu. Takto narušená struktura se potom snadno rozbije a skupenství ledu se změní na vodu. Roztok rozpuštěné soli a vody má nižší bod mrznutí než voda samotná, proto zůstává v kapalném stavu i při teplotách pod 0 °C, což je obvyklý bod mrazu u vody.

Na velké mrazy sůl posypová nestačí

Hraniční teplotou je -7 až -9 °C, při nižších teplotách už sůl přestává účinkovat a je třeba si pomoci manuálně nebo se poohlédnout po jiných, většinou bohužel dražších, posypových materiálech. Chlorid vápenatý účinkuje až do -35 °C, ale je zhruba třikrát dražší. Účinným a cenově přijatelným řešením je solanka, slaný roztok s účinností až do -21 °C.

Množství soli podle intenzity sněžení

Množství použité soli odpovídá hustotě sněžení. Dávka 10 g/m2 postačí při nižší intenzitě nebo jako preventivní posyp před sněžením. Při větší chumelenici nebo na náledí se používá asi 20 g/m2. V extrémních podmínkách je možné zvýšit dávku až na 40 g/m2. V oblastech s častějším sněžením a při výskytu těžkého sněhu se samozřejmě zvyšuje i spotřeba posypového materiálu.

Nutné uklidit, ale možné použít znovu

Posyp inertními materiály zvyšuje prašnost a jeho pozůstatky po oblevě znečišťují cesty, případně ucpávají kanalizaci. Například posyp popelem byl na mnoha místech již zakázán. Zdrsňující materiály pozbývají účinnosti při hustém sněžení, jelikož rychle zapadají sněhem, takže je nutné přidávat další a další vrstvy. Jsou ale opakovaně použitelné, po oblevě se stačí zamést a uschovat pro další zimu.

Posypová sůl a dopady na přírodu

Své nevýhody má i posypová sůl a další používané chemické látky. Spolu s rozpuštěným sněhem a ledem se dostávají do půdy, znečišťují vodu a škodí rostlinám. Proto je třeba se vyvarovat jejich nadměrnému používání a odhrnování sněhu se solí směrem ke stromům. Bezpečnější pohyb po ošetřených chodnících odnáší i naše boty a své o agresivitě soli vědí i majitelé psů.

Snadný a rychlý nákup

Používání posypové soli je jednoduchý a cenově dostupný způsob, jak udržet chodníky přístupné a bezpečné i v těch nejnáročnějších zimních podmínkách, a jak snížit rizika spojená s námrazou a sněhem. Použití je snadné a účinek je viditelný ihned, což přináší okamžitou úlevu a klid v zimních dnech. Prakticky balená pytlovaná sůl na posyp se dá sehnat i přes internet. Doporučit ji lze i motoristům, pytel soli v zavazadlovém prostoru už pomohl z nesnází nejednomu řidiči.

Lucie Ederová
Lucka je milovnicí přírody a udržitelnosti. Od malička byla vedená k pohybu venku a k hlubokému respektu k přírodě. Velkou část dětství pobíhala po jesenických lesích, v mládí předávala zkušenosti na táborech a několik let vedla turistickou skupinu. Díky pobytům na chatě přišla do kontaktu s vytápěním a přípravou topiva na zimu již v útlém věku, a i dnes si ráda po náročném dni odpočine u hořícího krbu.
Zájmy:
příroda
turistika
četba

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...