Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Když zima nastoupí a začne padat sníh, přichází na řadu zimní údržba. Víte, kde můžete sledovat sjízdnost vozovek v reálném čase a jak údržba probíhá?

Když zima nastoupí a začnou padat první sněhové vločky, přichází na řadu zimní údržba cest. Všichni chtějí v pořádku dojet do místa určení, proto je klíčové udržet plynulost a bezpečnost silničního provozu i za extrémních povětrnostních podmínek. V tuto dobu vyráží do terénu vozový park údržby komunikací.

Období zimní údržby

Zimní údržba silnic probíhá v období od 1. listopadu do 31. března následujícího roku. Jde o období se zvláštním nepřetržitým pracovním provozem, které zahrnuje pohotový úklid sněhu, náledí a námrazy z vozovek. Pro zvolení správného postupu údržby silnic jsou využívány meteorologické předpovědi, na jejichž základě se volí posypový materiál. Nejčastěji jde o chlorid sodný, který účinkuje do -7 o C nebo některý z ekologických materiálů.

Zdroj: Freepik

Jak je rozdělena silniční síť a kdo se o ni stará?

Ředitelství silnic a dálnic má na starosti 1355,5 kilometru dálnic, které spadají pod jednotlivá střediska. Na jedno připadá zhruba 50 kilometrů. O zbývající úseky rychlostních a nejdůležitějších silnic první třídy jsou s ŘSD společně zodpovědné i soukromé dodavatelské firmy. Zbylé tisíce kilometrů silnic první a dalších tříd spravují jednotlivé kraje.

Kde můžete sledovat sjízdnost silnic v reálném čase?

Na začátku roku 2023 spustilo Ředitelství silnic a dálnic nový web Dopravniinfo.cz, kde je možné sledovat aktuální stav důležitých komunikací. Přesněji, kde se na nich nachází posypové a odklízecí vozy. Na mapě je také uvedený čas, kdy byla vozovka ošetřena a je k ní přiřazená i barva, která odpovídá době od provedení úklidu. V letních měsících tento web zobrazuje průjezdnost silnic, délky a doby čekání v kolonách a místa oprav.

Základní pravidla pro úklid sněhu

Když se očekávají srážky, jsou týmy pro zimní údržbu silnic v plné pohotovosti a rychle vyjíždí. Po odklízení sněhu z hlavních tahů se údržba silnic zaměří na ty místní a vedlejší podle předem stanoveného místa v rámci celkového postupu. Vše je podloženo dobře promyšleným a pečlivě vypracovaným plánem zimní údržby, který zajišťuje, že silnice a dálnice zůstanou průjezdné.

Zdroj: Freepik

V jakém časovém úseku musí proběhnout odklízení sněhu?

Doba od zjištění problému se sjízdností silnic do doby výjezdu prvních vozidel zimní údržby nesmí být delší než 30 minut. Pořadím důležitosti se současně stanoví i lhůty pro zmírňování obtíží ve sjízdnosti po výjezdu zimní údržby. U dálnic je to do dvou hodin a u silnic první třídy do tří hodin.

Počkejte na zimní údržbu komunikací

I když se občas zdá, že čekání na zimní údržbu je nekonečné, vyplatí se vydržet, až bude vše uklizené. Přílišný spěch může být příčinou nehod. Občas za extrémních podmínek ani běžný posyp nestačí k rozpuštění sněhu. Proto je i po krátké době po úklidu nebezpečný průjezd a vyplatí se setrvat. Vždy myslete na šťastný návrat domů.

Posypový materiál z naší nabídky

storage/files/sources/images/products/p89_01_summary.jpg
od 7 630 Kč vč. DPH a dopravy

Hana Vytopilová
Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.
Zájmy:
geologie
ekologie
fotografie
dostihy

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...