Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Šťastný návrat z cest je vždy prioritou. Přečtěte si, jak se připravit dříve, než vyjedete a kde najdete aktuální informace o sjízdnosti silnic.

V době trvání zimy se střídají teplejší epizody s velmi studeným počasím a se sněhovými kalamitami. Pokud chcete do svého cíle autem dorazit v pořádku a včas, vyplatí se sledovat sjízdnost silnic. Dříve nezbylo nic jiného, než se spolehnout na nepříliš přesnou předpověď meteorologů a vlastní odhad. V současnosti pomáhá řidičům několik webových stránek, aplikací a aktuální zpravodajství v médiích.

Jaká bude sjízdnost vozovek?

Odhad počasí na celou zimu je prakticky nemožný. Jedinou jistotou je, že nás čekají prudké výkyvy mezi teplem, chladem a silnými srážkami. V poslední době jsou časté kalamitní stavy. Abyste předešli dlouhému stání v kolonách, vyplatí se být stále informován o situaci v komplikovaných oblastech. Také je dobré mít v patrnosti i městskou sjízdnost silnic. Praha, ale i jiná města v nížinách bývají zřídka zasněžená. Ale pokud se tak stane, s vysokou pravděpodobnosti zkolabuje provoz nejen díky majitelům aut na letních pneumatikách.

Kde zjistíte aktuální sjízdnost silnic?

Ředitelství silnic a dálnic spustilo na začátku roku 2023 nový webový portál Dopravniinfo.cz, kde je možné sledovat sjízdnost silnic v reálném čase. V zimním období jsou zde vyznačené veškeré posypové vozy na významných komunikacích. Barva označení odpovídá času, který uplynul od průjezdu úklidového vozidla. V létě se zde dozvíte o všech kolonách, uzavírkách a nehodách, které byste na své trase mohli potkat. Podobný servis poskytují i Mapy.cz v sekci Dopravní mapy. Dále jsou skvělá lokální rádia nebo Český rozhlas či Impuls.

Kde se vyplatí mít stále v patrnosti sjízdnost silnic?

V naší oblasti je nejvíce sledovaná dálniční tepna, která napříč protíná Českou republiku a je zatížená nejsilnějším provozem. Pravidelně je tu komplikovaná sjízdnost silnic. Vysočina a přes ní procházející dálnice D1 patří mezi nejvíce náročné trasy v létě i zimě. Uvíznutí v kolonách zde patří mezi časté záležitosti. Prověřte si stav provozu už před odjezdem a na každé odpočinkové zastávce.

Zdroj: Freepik

Kde může být komplikovaná sjízdnost silnic v Čechách?

Vyplatí se ověřit si sjízdnost silnic libereckého kraje, taktéž jde o cesty v hornatém terénu, které jsou propojením k našim severním sousedům s intenzivní kamionovou dopravou nebo do nejvíce frekventovaných lyžařských oblastí v České republice. Sjízdnost silnic karlovarského kraje je důležitá při cestě na západ Evropy a občas ve vyšších polohách uvíznou špatně vybavení řidiči, kteří podcení situaci.

Ověřte si sjízdnost silnic i v moravské oblasti

Nejnáročnější oblasti se nachází v příhraničních horách. Moravu ze severu obepínají Jeseníky a z východu Beskydy, přes které se projíždí do Polska a části Slovenska. Například před vjezdem na Červenohorské sedlo si překontrolujte sjízdnost silnic. Jeseníky jsou všeobecně hůře průjezdné, protože se zde vyskytují převážně komunikace nižších tříd. Také je dobré zkontrolovat si průjezdnost do severní části Slovenska přes Beskydy. Jižní trasa na Bratislavu bývá zpravidla bezproblémová.

Co je dobré přibalit si před cestou?

V době chytrých telefonů a dostupných dat jsou stále k dispozici údaje o sjízdnosti silnic aktuálně. Ještě před výjezdem víte, co vás čeká a můžete si najít objízdnou trasu. Pokud nemusíte, za extrémních podmínek ani nevyjíždějte. Když je vaší povinností vyrazit, je dobrou volbou mít v autě sněhové řetězy, lopatu, křemičitý písek pro zvýšení trakce nebo posypovou sůl. Vždy se hodí menší zásoba vody, něco malého na zakousnutí a případně i deka.

Posypový materiál z naší nabídky

storage/files/sources/images/products/p89_01_summary.jpg
od 7 630 Kč vč. DPH a dopravy

Hana Vytopilová
Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.
Zájmy:
geologie
ekologie
fotografie
dostihy

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...