Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Kdo je připraven, není překvapen. Může u nás nastat sněhová kalamita? Přečtěte si, jak se na tento extrémní jev nachystat, co mít připravené a co nepodcenit.

Sněhová kalamita je definována jako situace, kdy silné sněžení nebo výskyt velkého množství sněhu způsobuje významné problémy v dopravě nebo jiných činnostech v dané oblasti. V té době je prakticky nemožné rychle a efektivně zajistit sjízdnost silnic. Také je výrazně zpožděná nebo zastavená veřejná doprava. V České republice je řešení sněhové kalamity koordinováno především místními úřady, správcem silnic a hasiči.

Je zimní kalamita častým jevem?

Globální změna klimatu nahrává rychlým a prudkým změnám počasí, které jsou spojené se silnými srážkami (v zimě i s mrazem). V našich podmínkách sněhová kalamita není příliš častým jevem, obzvlášť v nížinách. Ale je dobré ujasnit si, jak se na ni připravit. Vaše vědomosti a předem připravené zásoby vám dopřejí klidnou mysl a rychlé rozhodování.

Zdroj: Freepik

Jak zařídit domácnost na sněhovou kalamitu?

Mějte doma dostatek trvanlivých potravin a balené vody na několik dní. Také je vhodné dostatečně se zásobit léky a hygienickými potřebami. Myslete na potřeby vašich zvířecích mazlíčků. Přijdou vhod náhradní baterie, svíčky nebo pro vlastníky domů elektrická centrála pro případ, že by vypadly dodávky elektrického proudu. Zkontrolujte, zda máte dostatek paliva pro vaše topení. Pokud máte krb jen na okrasu, je na čase pořídit si palivové dřevo nebo dřevěné brikety do zásoby.

Jak na kalamitu nachystat auto?

Připravte své vozidlo na těžké podmínky. To zahrnuje kontrolu pneumatik, do kufru přidejte sněhové řetězy, kanystr s palivem a zajistěte dostatečného množství prostředků na rozmražení. Je dobré mít základní vybavení v autě, jako jsou lopata, pytel posypové soli nebo křemičitého písku na zvýšení trakce. Samozřejmostí jsou i záložní deky, trvanlivé potraviny a balená voda pro případ, že by sněhová kalamita během vaší jízdy uzavřela silnice.

Jak se připravit na odstranění sněhu v okolí domu?

Mějte k dispozici nářadí na odstranění sněhu, jako jsou lopaty a hrabla. Pro majitele velkých pozemků se hodí i sněžná fréza. Zabráníte nahromadění materiálu na cestách umožňujících příchod k domu. Na zmrzlé zbytky sněhu, ledovku či náledí je skvělou volbou i dostatečné množství posypové soli, která je zabalená v pytlích. Lépe se přenáší a skladuje. Pokud bydlíte v oblasti s ochranou vodních zdrojů nebo ve zvláště chráněném území či lázních, pořiďte si ekologický posyp Liapor nebo křemičitý písek.

Sledujte informace při sněhové kalamitě

Je důležité dodat, že každá situace může být jiná, a proto bude vyžadovat specifický přístup. Každý by měl sledovat oficiální zdroje informací a řídit se pokyny, které vydají úřady v případě sněhové kalamity. Proto je vhodné sledovat internet, televizi, rádia i lokální rozhlas. Zde se každý dozví více k aktuálnímu stavu a o případné koordinaci kroků záchranných složek.

Posypový materiál z naší nabídky

storage/files/sources/images/products/p89_01_summary.jpg
od 7 630 Kč vč. DPH a dopravy

Hana Vytopilová
Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.
Zájmy:
geologie
ekologie
fotografie
dostihy

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...