Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Zajímá vás, jaká bude zima na přelomu let 2023 a 2024? V následujících řádcích se dozvíte, jaké jsou předběžné odhady a z čeho se při odhadu vychází.

Zajímá vás, jaká bude zima na přelomu let 2023 a 2024? Čím se toto období více blíží, tím více se objevuje dohadů na základě množství lesních plodů a bobulí v lese, složení slupek cibule či chování divoké zvěře. Odborníci z řad meteorologů a klimatologů jsou většinou opatrní, ale na základě nejdůležitějších ukazatelů dokáží odhadnout celkový trend počasí.

Které faktory ovlivní, jaká bude letošní zima?

Žijeme v mírném klimatickém pásu, který je přechodný mezi oceánským a kontinentálním podnebím. Proto záleží na směru proudění. To určuje, jaké počasí přinese. V zásadě nejvíce ovlivňuje letošní zimu. Pokud se k nám dostává vzduch ze západu, který je ovlivněný Atlantickým oceánem, můžeme očekávat období bohaté na srážky. Pokud se k tomu přidá ještě mráz, většinou přichází sněhová kalamita. Z východu a severovýchodu k nám proudí suchý a mrazivý vzduch, který způsobuje zpravidla holomrazy.

Zdroj: Freepik

Globální změny klimatu a letošní zima

Současný trend obecně zvyšuje průměrné teploty po celé naší planetě. Ale to neznamená, že každá další zima bude nutně teplejší. Globální změna klimatu hlavně zvyšuje pravděpodobnost vysoce extrémního počasí. A to platí i pro zimy, které jsou bohaté na srážky nebo naopak teplé a beze srážek. V celosvětovém měřítku momentálně ovlivňuje počasí klimatický jev El Niño. V roce 2023 je nebývale silný, proto se očekává celkové oteplení až o 2 oC ve srovnání s dřívějšími roky. Předpokládá se i zvýšené množství deště.

Vliv lokálních podmínek na letošní zimu

Celkově je stále těžší předpovědět, jaké počasí bude v daném roce nebo na konkrétním místě. Dochází také ke změnám srážkových vzorců. Může se stát, že v nedalekých lokalitách bude velmi rozdílné množství sněhu od absolutní nuly až po metrovou pokrývku.

Takový rozdíl nastává zpravidla ve srážkových stínech za vysokými horami. Příkladem je nížinatá oblast v okolí Osoblahy, která je na závětrné straně Rychlebských hor a Jeseníků. Hory zadrží vodou bohaté mraky a buď jsou zde extrémní srážky nebo extrémní sucho.

Jak se připravit na všechny varianty zimního počasí?

I když nikdo přesně nedokáže předpovědět jaká bude letošní zima, je dobrou volbou připravit se na všechny varianty. Nic nezkazíte tím, když si pořídíte posypovou sůl pro případ zledovatělé vrstvy na přístupové cestě k vašemu domovu. Pokud bydlíte v oblasti, kde není možné solit komunikace, připravte si zásobu ekologického posypu Liapor.

Také je dobré zásobit se pevnými palivy jako suché dřevo, brikety či uhlí, dostatečným množstvím potravin a léků, které pravidelně užíváte. Nezapomeňte myslet i na zvířecí mazlíčky.

Posypový materiál z naší nabídky

storage/files/sources/images/products/p89_01_summary.jpg
od 7 630 Kč vč. DPH a dopravy

Hana Vytopilová
Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.
Zájmy:
geologie
ekologie
fotografie
dostihy

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...